MakunaHatata@lemmy.world to Lemmy Shitpost@lemmy.world · 2 years agoI feel the actual inflationlemmy.worldimagemessage-square264fedilinkarrow-up11.28Karrow-down1194
arrow-up11.08Karrow-down1imageI feel the actual inflationlemmy.worldMakunaHatata@lemmy.world to Lemmy Shitpost@lemmy.world · 2 years agomessage-square264fedilink
minus-squaretacosplease@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up7arrow-down1·2 years agoCosts me $12 to make 2-3 sandwiches at home using deli meat and cheese, a loaf of French bread, and 2 small tomatoes. That’s while taking advantage of sale prices. Would be more like $8/sandwich if I hadn’t bought the meat and cheese on sale.
minus-squarejcit878@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up10·2 years agoits basically 2 year ago eating out prices to make shit at home these days
Costs me $12 to make 2-3 sandwiches at home using deli meat and cheese, a loaf of French bread, and 2 small tomatoes. That’s while taking advantage of sale prices. Would be more like $8/sandwich if I hadn’t bought the meat and cheese on sale.
its basically 2 year ago eating out prices to make shit at home these days